WYBIERZ SEKCJĘ
1
Co powoduje udar
2
Jak można zapobiec udarom
3
Leczenie ostrego udaru
4
Czy wiesz, że:
5
Informacje
Wróć na stronę O Nas
Postęp
0%
Zakończono
Co powoduje udary

Udary krwotoczne nie są tak częste i stanowią 15% wszystkich udarów. 

Udar jest zatem głównie wynikiem skrzepu, który blokuje tętnicę w mózgu.

Jeśli chcesz uniknąć udaru, prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób tworzy się ten skrzep i co możesz zrobić, aby temu zapobiec. Upraszczając, skrzepy krwi w większości przypadków powstają w wyniku jednej z dwóch przyczyn: chorych tętnic oraz krwi, która krzepnie bardziej niż normalnie.

Chore tętnice

Być może znane jest Ci określenie „miażdżyca tętnic”. Jeśli nie, nie przejmuj się – to żargon medyczny, który oznacza chorobę tętnic.

Pomyśl o swoich tętnicach jak o wężu ogrodowym.

Kran to Twoje serce, które pompuje płyn do węża (czyli Twoich tętnic). Jedyna różnica między tętnicami a wężem ogrodowym polega na tym, że płyn (krew) nie opuszcza układu. Stale krąży oraz dostarcza tlen i składniki odżywcze tam, gdzie jest to konieczne.

Teraz wyobraź sobie, co się stanie z tym Twoim wężem ogrodowym, jeśli na końcu zostanie zamknięty, a ciśnienie z kranu wzrośnie. W związku z tym, że płyn nie ma ujścia, ciśnienie zacznie wzrastać. W krótkoterminowej perspektywie wąż może być wystarczająco elastyczny, aby wytrzymać zwiększone ciśnienie; jeśli jednak taki stan rzeczy będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, może zacząć pękać. Zwłaszcza jeśli wąż pod ciśnieniem zostanie pozostawiony na słońcu, w końcu stanie się twardy i nieelastyczny. 

 

Twój układ tętniczy jest dokładnie taki sam.

Jeśli z jakiegoś powodu ciśnienie w tętnicach wzrośnie (np. gdy drużyna, której kibicujesz zdobędzie bramkę), tętnice mogą sobie z tym poradzić, ponieważ są elastyczne. Jeśli jednak zwiększone ciśnienie utrzymuje się przez długi okres i trwa latami, ciągłe naprężenie może spowodować niewielkie pęknięcia w ścianach tętnic.

Na szczęście Twój organizm posiada coś, co jest w stanie naprawić te pęknięcia. Tym „czymś” jest cholesterol. Potrzebujemy cholesterolu, ponieważ naprawia ściany komórkowe i uszkodzenia spowodowane wysokim ciśnieniem krwi, jak w powyższym przykładzie.

Problem polega na tym, że jeśli problem z ciśnieniem nie ustąpi lub jeśli masz za dużo cholesterolu, mała zmiana może spowodować nagromadzenie cholesterolu. Wówczas inne substancje mogą również się przyłączać, w wyniku czego ściana tętnicy może stać się grubsza i mniej elastyczna. Jeśli taki stan się utrzyma, tętnica może zostać całkowicie zablokowana. Czasami zdarza się również, że płytka utworzona w ścianie tętnicy może stać się niestabilna i się odłamać, a w wyniku tego dryfować w naczyniach i zablokować tętnicę gdzieś w mózgu. 

j. polski
Polska
j. polski
Polska
Domyślne
Argentyna
Brazylia
Bułgaria
Kanada
Chile
Kolumbia
Chorwacja
Czechy
Ekwador
Gruzja
Niemcy
Grecja
Węgry
Islandia
Włochy
Kazakhstan (Russian)
Kazakhstan (Kazakh)
Kirgistan
Litwa
Malezja
Mołdawia
Peru
Portugalia
Rumunia
Singapur
Słowacja
RPA
Hiszpania (hiszpański)
Hiszpański (kataloński)
Tajwan, Prowincja Chin
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Wielka Brytania
Ukraina
Uzbekistan
DOŁĄCZ DO NAS

INFORMACJE

POZNAJ BOHATERÓW

KAMPANIA W PRAKTYCE

SPOŁECZNOŚĆ

SPOŁECZEŃSTWO
ZAKUPIONO PRZEDMIOT!
NIEWYSTARCZAJĄCA LICZBA MONET!
NIEWYSTARCZAJĄCA ILOŚĆ DIAMENTÓW!
Powered by Translations.com GlobalLink OneLink Software