Rozpoznanie objawów udaru mózgu i szybki dostęp do leczenia ma zasadnicze znaczenie dla ratowania życia i poprawy rezultatów leczenia osób, które go doświadczyły. Świadomość przesłania, jakie niesie ze sobą kampania FAST, jest myślą przewodnią Światowej Kampanii Przeciwdziałania Udarom oraz Światowej Organizacji Udaru Mózgu (ang. World Stroke Organisation, WSO) na całym świecie. Ale jednym ważnym odbiorcą tego przesłania –
i jednocześnie tym, który nie był tradycyjnie uwzględniany
w programach uświadamiających – są dzieci.
Chociaż częstość występowania udaru mózgu u dzieci jest znacznie niższa niż w populacji dorosłych, globalne ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu całego życia wynosi obecnie 1 na 4. Przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy na temat tego, jak wygląda udar mózgu oraz jak należy postępować w sytuacjach nagłych może więc uratować niejedno życie.
Z tego względu WSO niedawno zatwierdziła program Bohaterowie Załogi FAST i podejmie prace w celu wdrożenia projektu i oceny tej inicjatywy edukacyjnej dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz wesprze alokację środków i zajęć dla społeczności na całym świecie.
W ramach programu Bohaterowie Załogi FAST opracowano animowaną serię edukacyjną, w której główna postać, czyli Timmy, zostaje Bohaterem Załogi FAST, ponieważ nauczył się, jak pokonać Zły Skrzep i uratować swoich dziadków - emerytowanych Superbohaterów. Materiały, z których dzieci korzystają w klasie, są dopasowane do ich wieku i obejmują takie narzędzia dydaktyczne, jak krótkie animacje filmowe, zajęcia w salach lekcyjnych oraz materiały, które dzieci zabierają do domu, aby wiadomość dosłownie trafiła do wszystkich członków rodziny. Pojawiły się nawet pomysły, które pomogą szkołom i lokalnym społecznościom zebrać fundusze na rozszerzenie uczestnictwa i kontynuację programu w dłuższej perspektywie.
Michael Brainin, prezes WSO, wypowiadając się na temat partnerstwa, powiedział: „Cieszymy się, że możemy wdrożyć ten program, który – mamy nadzieję – nie tylko przekaże informacje ratujące życie, ale również pomoże nam zrozumieć, jak lepiej pracować z dziećmi, aby wspierać szerszą świadomość społeczną na temat udaru mózgu i programu FAST”.
Jan van der Merwe, kierownik projektu Inicjatywy Angels w Europie, który wspiera program Bohaterowie Załogi FAST, skomentował go następująco: „Od czasu uruchomienia Inicjatywy Angels zdaliśmy sobie sprawę, że istnieją dwa duże problemy, które należy rozwiązać. Pierwszym z nich jest to, że pacjenci otrzymują leczenie za późno. Może to być spowodowane błędną diagnozą lub brakiem dostatecznie poważnych objawów, aby uzasadnić wizytę w szpitalu. Drugą ważną kwestią jest to, że zbyt wielu pacjentów trafia do szpitali, które nie są przygotowane na przyjęcie pacjentów z udarem mózgu. Oba błędy bardzo często prowadzą do znacznie gorszych wyników u pacjentów po udarze mózgu. Aby pomóc rozwiązać jeden z tych problemów, Inicjatywa Angels wsparła Wydział Edukacji i Polityki Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego w opracowaniu programu Bohaterowie Załogi FAST".
Udary mózgu kradną życie, a angażując nasze dzieci i ich rodziny, możemy się dobrze przygotować na ewentualność ich wystąpienia. To może być różnica nie tylko pomiędzy życiem a śmiercią, lecz także pomiędzy "życiem, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni" a utratą dotychczasowego stylu życia z tytułu trwałej niepełnosprawności.
Programy pilotażowe kampanii Bohaterowie Załogi FAST będą wdrażane we współpracy z członkami WSO w wielu krajach, w tym w Brazylii, Singapurze i Republice Południowej Afryki. Aby uzyskać więcej informacji o uczestnictwie w programie Bohaterowie Załogi FAST wspieranym przez WSO, prosimy o kontakt pod adresem campaigns@world-stroke.org