Wstecz
EUROPA
Inicjatywa Angels rekrutuje Superbohaterów

REKRUTACJA SUPERBOHATERÓW

Według Światowej Organizacji Udaru Mózgu 1 na 4 osoby dozna w swoim życiu udaru mózgu. WSO przekonuje nas również, że udar mózgu można leczyć. W wielu krajach rzeczywistość jest inna, ponieważ do szpitala, który mógłby udzielić właściwego leczenia, dociera bardzo niewielu pacjentów, natomiast jeszcze mniej z nich jest przywożonych na tyle szybko, aby otrzymać leczenie ratujące życie po udarze mózgu i pozwalające im opuścić szpital o własnych siłach.

W ciągu ostatnich trzech lat Inicjatywa Angels podejmowała usilne starania, aby przygotować więcej „Szpitali przystosowanych do leczenia udarów mózgu”, tak aby pacjenci mieli dostęp do opieki, na jaką zasługują. Ciężko pracujemy nad tym, aby karetki pogotowia odwoziły pacjentów z udarem mózgu do tego typu szpitali, a jeśli się to udaje, aby szpitale mogły zaoferować najodpowiedniejsze leczenie i potrafiły je zastosować w możliwie najskuteczniejszy sposób.

Niestety pacjenci często uważają, że ich objawy nie są dostatecznie poważne, aby wzywać pogotowie ratunkowe, i w wielu przypadkach mogą w pierwszej kolejności zwracać się po pomoc do przyjaciół, członków rodziny albo do lekarza pierwszego kontaktu, i zdarza się, że nikt nie radzi im, aby wezwać karetkę pogotowia.

Musimy zatem rozwiązać dwa problemy:

  1. zwiększyć stopień rozpoznawania najczęstszych objawów udaru mózgu;
  2. edukować ogólną populację, że udar mózgu jest zdarzeniem nagłym i w razie wystąpienia tego typu objawów należy wezwać pogotowie ratunkowe, a nie szukać pomocy innego rodzaju.

Nie jest to w żadnej mierze zadanie łatwe. Proszę wziąć pod uwagę, że przeciętny wiek pacjentów doznających udaru mózgu to 70 lat. Osoby z tej grupy wiekowej nie spędzają całego swojego czasu w mediach społecznościowych ani na czytaniu blogów medycznych. Wiadomo także, że nie można edukować wyłącznie tego typu osób, ponieważ ich pierwszą reakcją jest zwrócenie się po pomoc do kogoś z ich otoczenia, a więc musimy także edukować ich przyjaciół i członków rodziny, którzy w razie wystąpienia udaru mózgu będą dla takiej osoby pierwszym źródłem pomocy.

Zastanawiając się nad sposobem rozwiązania tego problemu, natrafiliśmy na dane socjodemograficzne wskazujące, że do 50% osób z grupy wiekowej, którą usiłujemy edukować, opiekuje się co najmniej kilka razy w tygodniu swoimi wnukami. Powodem może być praca zawodowa obojga rodziców albo, co się często zdarza, mieszkanie w domach wielopokoleniowych. Dzięki temu wpadliśmy na pewien pomysł.

Może moglibyśmy wykorzystać wnuki jako "narzędzie", za pomocą którego będziemy edukować dziadków i ich przyjaciół oraz rodzinę. Przyjrzeliśmy się domom dziadków i zdaliśmy sobie sprawę, że często na ścianach wiszą tam zdjęcia i rysunki od wnuków. Nawet jeśli są to najprostsze z możliwych malunki wykonane palcami – ze względu na swoją wartość sentymentalną mają swoje miejsce na ścianie. Zaczęliśmy się zastanawiać, czy moglibyśmy to być może jakoś wykorzystać i poprosić dzieci, aby wręczyły dziadkom prezent, który edukowałby ich na temat udaru mózgu i jednocześnie, wisząc na ścianie obok pozostałych rysunków, spełniałby tę funkcję przez dłuższy czas.

Dotarcie do rodziców było łatwiejsze, ponieważ wymagało jedynie znalezienia sposobu, aby dzieci zmotywowały swoje rodziny do odwiedzenia strony internetowej lub opowiedziały w domu o tym, czego nauczyły się w szkole.

W ramach programu Bohaterowie Załogi FAST, który od niedawna jest także wspierany przez WSO, chcemy to osiągnąć za pomocą animowanej serii edukacyjnej, w której główna postać, czyli Timmy, zostaje Bohaterem Załogi FAST, ponieważ nauczył się, jak pokonać Zły Skrzep i uratować życie swojemu dziadkowi - emerytowanemu Superbohaterowi.

Program ten został przygotowany we współpracy z Wydziałem Edukacji i Polityki Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego i obejmuje kampanię szkolną skierowaną do dzieci w wieku od 5 do 8 lat, składającą się z szerokiej gamy zajęć skoncentrowanych wokół czterech superbohaterów. Zajęcia są rozłożone na 5 tygodni i uczą dzieci, jak rozpoznać niektóre z najważniejszych objawów udaru mózgu, podkreślając przy tym, jak duże znaczenie ma wezwanie karetki pogotowia pod numerem telefonu 112 w razie podejrzenia udaru mózgu.

Dzieci otrzymują misję edukacji co najmniej dwóch osób po 60 roku życia. Co tydzień, przez 5 tygodni, dzieci tworzą spersonalizowane kartki pocztowe z edukacyjną wiadomością dla swoich dwóch Superbohaterów, które są im wysyłane po zakończeniu programu. Kiedy dotrą one do adresatów, prosimy, aby wywiesili je na ścianie albo na lodówce razem z pozostałymi obrazkami.

Jeśli zaś chodzi o edukację pozostałych członków rodziny, dzieci otrzymają plakaty do swojego pokoju oraz maski, które można zakładać w trakcie domowych zabaw. Chcemy, aby nasi Bohaterowie Załogi FAST byli w domu widoczni i zachęcali rodziców do przyłączenia się do zabawy i pomagania
w zrealizowaniu ich misji. Pomoc polega na obejrzeniu raz w tygodniu filmów wideo zamieszczonych na stronie internetowej kampanii i udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań.

Pilotażowe wdrożenie programu rozpoczęto od greckich przedszkoli, gdzie w rezultacie zobaczyliśmy wiele szczęśliwych dzieci oraz dumnych dziadków i rodziców, którzy przy okazji znacząco zwiększyli swoją wiedzę na temat udaru mózgu.

Materiały, z których dzieci korzystają w klasie są dobrane odpowiednio do ich wieku i obejmują takie narzędzia dydaktyczne jak krótkie animacje filmowe, zajęcia w salach lekcyjnych, naukę piosenki o Bohaterach Załogi FAST oraz wydanie materiałów, które dzieci zabierają do domu, aby wiadomość dosłownie trafiła do wszystkich członków rodziny. Program wyposaża rodziny w narzędzia odgrywające dwojaką rolę – z jednej strony pozwalają im spędzać ze sobą miło czas w gronie całej rodziny, a przy okazji przekazują im, na zasadzie przypadkowego uczenia się, wiedzę na temat udaru mózgu.

Jedną z kluczowych zalet tego programu jest łatwość, z jaką każda osoba może wziąć w nim udział. Być może jesteś lekarzem albo pielęgniarką w szpitalu przystosowanym do leczenia udarów mózgu i chcesz dotrzeć do większej liczby osób w swojej społeczności, aby zwiększyć liczbę pacjentów trafiających do właściwych szpitali w czasie pozwalającym na wdrożenie leczenia. A może znasz pracownika karetki pogotowia, który ma doświadczenie w przekazywaniu informacji edukacyjnych w szkołach, albo rodzica, który ma trochę wolnego czasu, a nawet osobę po udarze mózgu należącą do Organizacji na rzecz Wsparcia dla Pacjentów po Udarze Mózgu – każda z tych osób może zostać ambasadorem programu Bohaterowie Załogi FAST.

Wystarczy wejść na stronę internetową www.fastheroes.com i zarejestrować się jako ambasador programu Bohaterowie Załogi FAST. Zespół zapewni wszystkie materiały potrzebne do wdrożenia programu w szkole/szkołach, w tym materiały do wykorzystania w klasie, stronę internetową dla uczestniczących rodziców, a nawet kilka materiałów szkoleniowych oraz wsparcie na starcie. Nie chcemy, aby ta kampania została wdrożona tylko w jednej szkole albo została przeprowadzona tylko jednego dnia, naszym celem jest włączenie jej do rocznego programu zajęć. W związku z tym staramy się poddawać Państwu pomysły, w jaki sposób można zabezpieczyć długofalowe finansowanie takiej kampanii poprzez działania merchandisingowe, pozyskiwanie funduszy itp.

W chwili obecnej materiały do programu Bohaterowie Załogi FAST są dostępne w wersjach lokalnych (z uwzględnieniem miejscowego numeru pogotowia ratunkowego i języka) dla Polski, Rosji, Łotwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Brazylii, Kanady, Islandii, Republiki Południowej Afryki, Singapuru i Tajwanu. Jako, że zainteresowanie ciągle rośnie, mamy nadzieję, że zwiększymy liczbę wersji lokalnych.

W ramach Inicjatywy Angels promujemy wspieranie osób tak, aby wszystko, co robią – teraz
i w przyszłości – robiły jeszcze lepiej. Podobnie jak w przypadku oferowanych przez nas narzędzi pozwalających skrócić czas od przyjęcia do wdrożenia leczenia czy też doskonalić umiejętność interpretacji obrazów uzyskanych w badaniu TK, kampania Bohaterowie Załogi FAST to oferowane przez nas rozwiązanie mające na celu zmierzenie się z problemem społecznej świadomości na temat udaru mózgu.

Wspólnie możemy zmienić świat – małymi krokami Superbohaterów.

 

Dalej
Wstecz
X
INFORMACJE

POZNAJ BOHATERÓW

KAMPANIA W PRAKTYCE 

SPOŁECZNOŚĆ

SPOŁECZEŃSTWO
<
ZAKUPIONO PRZEDMIOT!
NIEWYSTARCZAJĄCA LICZBA MONET!
NIEWYSTARCZAJĄCA ILOŚĆ DIAMENTÓW!
Powered by Translations.com GlobalLink OneLink Software