DZIECI UCZĄ SIĘ, JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY UDARU MÓZGU
W George rozpoczęła się kampania mającą na celu nauczenie rodzin za pośrednictwem ich dzieci, jak rozpoznać trzy główne objawy udaru mózgu.
Johann Prinsloo, były szef znanego pogotowia ratunkowego, obecnie właściciel firmy 911 Paramedical Services, a także ambasador Inicjatywy Angels na południowym przylądku, był jedną z pierwszych osób w Republice Południowej Afryki, które wdrożyły nowo opracowany program o nazwie Bohaterowie Załogi FAST 112.
Wspólnie z przedstawicielami Projektu Angels, Prinsloo wprowadził sponsorowany program w szkole podstawowej George South oraz w przedszkolu Klouterwoud w listopadzie, kiedy to 177 dzieci od piątego roku życia do klasy 1. wzięło w nim udział. W trakcie specjalnego i pełnego atrakcji wydarzenia zamykającego projekt, które odbyło się w piątek, 29 listopada, dzieci otrzymały nagrodę w postaci koszulki Bohatera Załogi FAST.
„Jestem bardzo zadowolony z reakcji szkół i rodziców. Przetestowałem również ten program na mojej pięcioletniej córce i jestem pod wrażeniem, jak dobrze przyswoiła i pamięta informacje, których nauczyła się w ramach programu”, mówi Prinsloo.
Program Bohaterowie Załogi FAST został opracowany przez Wydział Edukacji i Polityki Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego.
„W Republice Południowej Afryki każdego dnia udar mózgu dotyka ponad 360 osób, z których 90 staje się niepełnosprawnymi, a 110 umiera. Jeśli osoby dotknięte udarem mózgu będą w stanie dotrzeć do szpitala przystosowanego do ich leczenia w ciągu trzech godzin, będzie można zapobiec niepełnosprawności i zgonom takich osób”, mówi Prinsloo.
„W naszym kraju, w którym wysoki odsetek dzieci dorasta w domach swoich dziadków, ta kampania może pomóc uratować wiele żyć i zapobiec niepełnosprawności. Uczymy dzieci, ale także angażujemy członków ich rodzin”.
Dzięki trzem fantastycznym postaciom superbohaterskich dziadków prezentowanym w krótkich filmikach i w pakietach materiałów otrzymywanych przez każde dziecko, zarówno objawy udaru mózgu, jak i numer alarmowy (112) zapisują się w ich pamięci. Dzieci zabierają też do domu plakaty, które przypominają im o programie.
Rodzice lub opiekunowie mogą uczestniczyć w zabawnych aktywnościach online, rejestrując rodzinę w witrynie internetowej Bohaterów Załogi FAST.
Program prowadzony jest w pięciu jednogodzinnych sesjach w szkole. „Wdrażanie projektu zakończyło się sukcesem i przeprowadzenie programu w innych szkołach w rejonie jest bardzo możliwe”, mówi Prinsloo.
Specjalne podziękowania należą się również nauczycielom (Amandzie Rademeyer, Hedy Koegelenberg, Alphii Engelbrecht, Lorainne Kriel, Kathy Germishys i Christii van der Merwe), którzy poświęcili dodatkowe godziny, aby projekt odniósł sukces. Z Prinsloo można się skontaktować pod numerem telefonu 076 577 9779.
Dziennikarka Alida de Beer | Sobota, 07 grudnia 2019 r., godz. 07:58